Polska Macierz Szkolna ostoją patriotyzmu.

 „Polska Macierz Szkolna” zostało powołana w 1905 roku przez  pisarza Henryka Sienkiewicza i reaktywowana 3 grudnia 1995 roku w Grodnie na zebraniu nauczycieli języka polskiego, rodziców i działaczy oświatowych. Jej celem jest szerzenie oświaty polskojęzycznej na terenie Białorusi w duchu narodowym, chrześcijańskim i obywatelskim. 

Dwa lata temu w Mińsku Polacy obchodzili jubileusz 100-lecia Polskiej Macierzy Szkolnej Ziemi Mińskiej. Obecnie Miński Oddział PMS jest jednym z najbardziej prężnie działających – ma on na swoim koncie: festiwal ”Jedność”, promujący więzi kultury polskiej i białoruskiej, festiwal pieśni patriotycznej „Polskie serce”, które odbiły się szerokim echem w środowisku polskim nie tylko Mińska. Uroczystości jubileuszowe Mińskiego Oddziału PMS uświetniły swoją obecnością i występami wszystkie zarejestrowane organizacje polskie Mińska. W  wielu miejscach  rośnie  zainteresowanie nauką języka polskiego w szkołach społecznych. Odnotowano pierwsze udane próby tłumaczenia podręczników dla szkół polskich. 

10 grudnia 1870 roku urodził się Ferdynand Ruszczyc – artysta, pedagog, scenograf. W grudniu 2018 r w Muzeum Narodowym w Mińsku odbył się wieczór pamięci pt. „Ferdynand Ruszczyc: inspiracja i twórczość” Organizatorem wieczoru pamięci była Ambasada RP na Białorusi.„Ferdynand Ruszczyc był artystą wyjątkowym, którego twórczość stała dla wielu ludzi stałym źródłem inspiracji. Co wpływa na fakt, że Ruszczyc jest artystą, który ciągle inspiruje i potrafi natchnąć kolejne pokolenia twórców?” – takim pytaniem rozpoczęła imprezę II sekretarz Ambasady RP Elżbieta Iniewska.

Do Świąt Bożego Narodzenia uczniowie Liceum Społecznego przy Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie  szykowali się przez cały grudzień. Piękny wystrój tamtejszego Centrum Edukacyjnego  powstał w ogromnej mierze dzięki polskim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie na najpiękniejsze ozdoby bożonarodzeniowe. Zmysł estetyczny i staranność wykonania zaskakiwała publiczność licznie oglądającą pokonkursową wystawę.

Źródło: wRealu24.pl

Dodaj komentarz

37 More posts in Wiadomości i polityka category
Recommended for you
Uwaga! W Kępnie i w Sycowie odnaleziono ciała zamordowanych dziewcząt.

Kępno: Myśliwi znaleźli zamordowaną dziewczynkę w lesie Dziewczynka miała ręce i nogi owinięte taśmą klejącą....