Anatomia manipulacji sondażami. Porównanie czterech największych portali informacyjnych.

Czy śmierć Prezydenta Gdańska wywarła wpływ na preferencje wyborcze Polaków?

16-17 stycznia, w ślad za „Gazetą Wyborczą” („Sondaż Kantar MB dla „Wyborczej”. Maleje przewaga PiS nad opozycją”) największe informacyjne portale internetowe zamieściły informacje i krótkie komentarze dotyczące tego sondażu, podkreślając za GW, że jest to „pierwszy pomiar preferencji wyborczych po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza”. Według tego sondażu PiS może liczyć na 30% poparcia, KO na 25, a trzecią miejsce przypada ruchowi Roberta Biedronia z 8% poparcia. Dalej Kukiz’15 i PSL po 5%, SLD 3%, Razem 2% i Teraz 0%. Odsetek niezdecydowanych: 22%.

Na pierwszy rzut oka mamy spadek notowań PiS (gdy pamięta się niedawne sondaże w okolicach 40%). Jednakże patrząc na wcześniejsze sondaże pracowni Kantar MB można zobaczyć, że PiS ma zawsze w badaniach tej pracowni kilka procent mniej niż w innych badaniach, i kilka razy miewał już nawet poniżej 30%, gdy w tym czasie inne pracownie dawały mu blisko 40%. Co więcej, gdy się weźmie pod uwagę odsetek niezdecydowanych w aktualnym badaniu Kantar MB, to wynik PiS w grupie zdecydowanych wynosi 38,5%, czyli „nihil novi” (szczególnie biorąc pod uwagę przewidywany błąd takiego sondażu rzędu 3-5%). W listopadzie ta sama pracownia(w sondażu dla TVN24) dawała PiS-owi 33% , ale było to przy mniejszym odsetku niezdecydowanych. Po przeskalowaniu (czyli ograniczeniu się tylko do zdecydowanych) otrzymujemy znowu 38,8% — czyli w praktyce „bez zmian”.
Zasadniczy tytuł powinien więc brzmieć: „Poparcie dla PiS bez zmian” – jeśli chcielibyśmy się skoncentrować na wyniku PiS.

Ale popatrzmy na wynik PO. W sondażu nie występuje PO, ani .N, tylko KO – 25%. We wspomnianym poprzednim badaniu łączny wynik PO i .N to 26% + 3%, czyli mamy tu zjazd z 29 do 25%. Gazeta Anty-GW z pewnością dałaby tytuł „Zmniejsza się poparcie dla KO po śmierci Prezydenta Adamowicza”. Oczywiście po przeskalowaniu zjazd KO jest mniejszy, jedynie z 34 do 32%. Fakty są więc takie, że w wynikach tych dwóch kolejnych sondaży PiS zanotował spadek o 0.3% a PO+N o 2%. Czy to ma związek ze śmiercią Prezydenta Gdańska? Czy raczej z dość dużą niedokładnością takich sondaży?
*
Takie są fakty. A oto jak te fakty komentują największe informacyjne portale internetowe. (Na tym polu opozycja ma przewagę 3:1, więc zacznę od portalu wspierającego rząd.)
Tzw. lead w portalu „wpolityce” wygląda następująco: „SONDAŻ: Prawo i Sprawiedliwość liderem. Na trzecią siłę polityczną w kraju wyrasta… ruch Roberta Biedronia z 8 proc. poparcia”. W treści informacja i krótki komentarz w postaci przytoczenia twitterowej opinii Marcina Palade: „Coś czuję, że wielkimi krokami zbliża się kreacyjny sondaż Millward Brown dla Wyborczej lub TVN z dużą zrzutką PiS i ogromnym odsetkiem niezdecydowanych. Oni są tacy przewidywalni.
Mamy więc informację (niepełną, bo niepodającą odsetka niedecydowanych) oraz sugestię, że sondaż ma charakter manipulacji. Z drugiej strony, antyrządowe portale w ogóle nie wspominają o problemie odsetka niezdecydowanych zaburzającego w oczywisty sposób interpretację wyników.

Lead w Wirtualnej Polsce brzmi „Najnowszy sondaż. Poparcie dla PiS topnieje”. A w treści:

„Z badania wynika, że na partię rządzącą chce głosować 30 proc. Polaków. W porównaniu do ostatnich sondaży to mało, bo wcześniejsze wskazywały na poparcie nawet powyżej 40 proc. W sondażu nie rozdzielano PO i Nowoczesnej. Ich wspólny wynik to 25 proc., czyli zbliżony do tych z wcześniejszych sondaży.”

Interia daje lead „Najnowszy sondaż. Spada poparcie dla PiS.” i komentarz:

„W porównaniu z badaniami z listopada i września ubiegłego roku, partia Jarosława Kaczyńskiego odnotowała spadek poparcia (…) Jak zauważa „GW”, w porównywalnych sondażach dla TVN24 (telefonicznych, uwzględniających głosy wyborców niezdecydowanych), w listopadzie ub. roku PiS miało wyższe poparcie: 33 proc., a we wrześniu – 36 proc.” *

O zmianach w poparciu KO – ani słowa.
Lead Onetu „Sondaż: maleje przewaga PiS nad opozycją”

„W listopadzie PiS miało poparcie 33 proc. ankietowanych, a we wrześniu 36 proc, – czytamy w „GW”. Trudno analizować trendy poparcia dla opozycji (obecnie Koalicja Obywatelska – red.) ponieważ w poprzednich sondażach osobno badano poparcie dla PO i Nowoczesnej. Jak zauważa jednak „GW”, na podstawie wyników kilku sondaży z ostatnich miesięcy – w tym Millward Brown dla „GW” – widać, że przewaga PiS nad opozycją maleje.”

*

Dziś pojawił się nowy sondaż CBOS: PiS – 39%, PO – 22%, (…) N –2% i 13% niezdecydowanych.

Nowe leady:

wpolityce: SONDAŻ: PiS na prowadzeniu, PO z dużą stratą.
wp.pl: CBOS: PiS i Kukiz blisko większości konstytucyjnej
interia: Sondaż CBOS: Maleje poparcie dla rządzącej koalicji.**
onet: Nowy sondaż. Kaczyński ma powody do radości.


  • nie analizuję sondażu wrześniowego, bo takiego, który dawałby PiS 36% nie znalazłem. Szczególnie, że generalnie co do rzetelności tych wyników istnieją spore wątpliwości. Bardziej szczegółowa analiza badań Kantar MB znajduje się w notce spodlasu: tutaj.

** Interia skorzystała z faktu, że poparcie dla PiS spadło o 2% w porównaniu z sondażem sprzed miesiąca. Faktu, że o tyle samo spadło poparcie dla PO nie uznała za stosowne wybić w tytule.

Źródło: salon24.pl

Dodaj komentarz

5 More posts in Wiedza category
Recommended for you
Algorytm Google’a gloryfikuje Mahometa i nie ma wiedzy o Jezusie

Internauci zrobili eksperyment i zapytali się robota Google’a o różne postacie religijne. Okazuje się, że...