13. emerytura dla emerytów i rencistów. Ile dodatkowo dostaniesz w 2019 r.?

Trzynasta emerytura, zwana również Emeryturą+, zostanie wypłacona wszystkim emerytom i rencistom, zapewnił rząd. „Trzynastki” będą wypłacane już o 1 maja. Program obejmie wszystkich emerytów i rencistów. Na ich konta trafi 1100 zł brutto, i to niezależnie od tego, jakie świadczenie otrzymują co miesiąc.

1100 zł brutto. Ile to będzie na rękę? Dokładnie 888,25 zł.

Programem „Emerytura+” zostaną objęte wszystkie osoby, które rozpoczną pobieranie świadczenia przed 1 maja 2019 roku. Może być zatem tak, że czyjaś pierwsza emerytura zbiegnie się od razu z dodatkiem w postaci tej „trzynastej”.

Może być też tak, że dodatek, w wysokości emerytury minimalnej wynoszącej 1100 zł brutto, będzie wyższy niż wypłaty, które uprawniona osoba otrzyma z ZUS przez całe życie. Jak to możliwe? Z analizy money.pl wynika, że 664 tys. Polaków co miesiąc od ZUS dostaje zdecydowanie mniej niż wspomniany dodatek. I tak rekordzista jednym przelewem dostanie 55 tysięcy razy więcej niż zwykle. Mieszkaniec Biłgoraja odłożył na swoim koncie w ZUS 5 zł. Dostaje najniższą emeryturę w Polsce w wysokości… 2 groszy.

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać „trzynastkę”?

Odpowiedź jest prosta. Nic. Uprawniony emeryt lub rencista otrzyma ją „z urzędu”. Z Emeryturą+ nie jest więc jak z 500+, gdzie konieczny jest wniosek, by dostać pieniądze na dzieci.

Jeśli komuś świadczenie co miesiąc przynosi listonosz, to tak samo on dostarczy „trzynastkę”. Jeśli zaś senior wybrał przelew na konto, to dodatkowe pieniądze zostaną mu dostarczone tym sposobem.

Pieniądze dotrą do Polaków w sześciu terminach: 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. Tak ZUS od lat wypłaca świadczenia. Nie będzie więc jednego dnia, w którym wszyscy uprawnieni dostaną swoją „trzynastkę”.

/money.com

Reklamy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.