Ile zarabiają żołnierze w Polsce? Szykują się podwyżki

Polscy żołnierze otrzymają podwyżki. To, o ile wzrosną ich wynagrodzenia zależy od tego, ile zarabiali do tej pory. Najwięcej otrzymają ci, którzy dotychczas zarabiali najmniej.

Średnio podwyżka dla żołnierza wyniesie ok. 540 . Wynika to z październikowego rozporządzenia o podniesieniu mnożnika kwoty bazowej z 3,20 do 3,63. W ten sposób średnie wynagrodzenie żołnierzy wyniesie 5530 zł.

Minister Błaszczak wyjaśnił, że z uwagi na szybki rozwój gospodarczy Polski i wzrost wynagrodzeń, zależy mu na podwyższeniu tych uposażeń, które są najniższe. Dodał, że wynagrodzenia dowódców i starszych oficerów już teraz są dość wysokie. Wyższe wynagrodzenia  zostaną wypłacone wszystkim żołnierzom w I kwartale br. z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku.

Zgodnie z danymi MON sprzed podwyżki, zasadnicze uposażenie szeregowego wynosiło 3200 zł brutto. Kapral mógł liczyć na 3690 złbrutto, plutonowy na 3830 zł brutto, a sierżant na 3910 zł brutto. Granicę 4000 zł przekraczał młodszy chorąży z kwotą 4110 zł brutto. Dla porównania, zasadnicze wynagrodzenie dla generała wyniosło 15960 zł brutto

Z pracą żołnierza zawodowego, wiąże się także system dodatków. Jednym z nich jest dodatek za długoletnią służbę wojskową, który rośnie wraz z latami służby od 3 do 35 proc. Kolejny bonus, to dodatek specjalny, uzależniony od rodzaju służby. Dla przykładu, piloci otrzymują go za wykonywanie lotów i wynosi od 750 zł do 2250 zł. Za służbę na morzu można liczyć na dodatkowe 225-900 zł. Żołnierze GROM otrzymują od 1200 do 3300 zł z tytułu zwalczania terroryzmu i szkolenia w tym zakresie, a saperzy za rozminowywanie terenu do 900 zł. Z tytułu pełnienia służby w jednostce wojskowej otrzymuje się dodatek służbowy, który wynosi do 900 zł. Szczególnie zaangażowani żołnierze mogą liczyć na dodatek motywacyjny, wypłacany w czterech klasach kwalifikacyjnych: mistrzowskiej (405 zł), pierwszej (255 zł), drugiej (150 zł) i trzeciej (105 zł).

 

Na dodatek funkcyjny liczyć mogą żołnierze-nauczyciele akademiccy i dyrektorzy instytutów badawczych. W uzasadnionych przypadkach szef MON może wyznaczyć żołnierza na stanowisko zarezerwowane o dwa lub więcej stopni etatowych wyżej. Takiej osobie przysługuje odpowiedni dodatek kompensacyjny. Poza tym sędziom sądów wojskowych i prokuratorom wojskowym przysługuje dodatek wyrównawczy, zgodny z wynagrodzeniem na równorzędnym stanowisku cywilnym.

Na tym faktyczne zarobki żołnierza nie kończą się. Poza wynagrodzeniami i dodatkami, wojskowi liczyć mogą na inne należności finansowe. Jedną z nich jest zasiłek na zagospodarowanie w wysokości jednomiesięcznego uposażenia wraz z dodatkami, który wypłacany jest jednorazowo. Raz do roku żołnierzowi przysługuje gratyfikacja urlopowa w wysokości 35 proc. najniższego uposażenia dla żołnierza oraz członków jego najbliższej rodziny.

Jak wynagrodzenie zasadnicze wyglądało do tej pory, możecie sprawdzić na poniższej infografice.

gf-ZERd-VLDJ-ZGMe_zarobki-zolnierzy-przed-podwyzka-664x442-nocrop

SE.PL

Reklamy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.