Dbaj o swoje bezpieczeństwo

      No Comments on Dbaj o swoje bezpieczeństwo

Nie baw się na jezdni

Rocznie z tego powodu życie traci ponad 1,2 mln osób na całym świecie. Na polskich drogach dziennie średnio ginie aż 11 osób, a ponad 100 zostaje rannych.

Nie rozmawiaj z nieznajomymi

Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak trudno wytłumaczyć dziecku kto to jest Nieznajomy i dlaczego nie powinno się z Nim rozmawiać. Jak wypracować postawę utrzymującą dystans wobec Obcych? Niestety kontaktów z nieznajomymi nie da się uniknąć. Spotykamy ich w sklepie, w parku, w autobusie oraz w wielu innych miejscach. O tym jak dziecko powinno zachowywać się w kontakcie z innymi warto instruować je od najwcześniejszych lat. Pomogła nam w tym nasza pani dzielnicowa. Za pomocą pouczającej prezentacji pokazała przedszkolakom jak odmawiać i jak mówić NIE obcym – nieznajomym. Miejmy nadzieję, że ta wiedza zostanie w pamięci dzieci na długo.

Pamiętajmy, że nie ochronimy dzieci przed wszystkimi niebezpieczeństwami, ale możemy pomóc im w rozpoznawaniu groźnych sytuacji.

Nie dotykaj nieznanych przedmiotów

Jeżeli zauważyłeś przedmiot (pakunek, torbę, urządzenie, itp.) niewiadomego pochodzenia pozostawione bez opieki, co do którego zachodzi podejrzenie, że może
to być (może w nim być) podłożona bomba NIE DOTYKAJ! NIE ZAGLĄDAJ!, postaraj
się uniemożliwić dostęp do niego osób trzecich – o jego zlokalizowaniu natychmiast
powiadom służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na tym terenie. Może to być
najbliższa jednostka policji, straży miejskiej lub administrator obiektu.

Jeśli widzisz „bombę”, to ona „widzi” też ciebie, a to oznacza, że jesteś w polu jej rażenia.

Jeśli zadzwoni telefon z informacją o „bombie”, nie odkładaj słuchawki:

 • zachowaj spokój, nie wpadaj w panikę.
 • nie lekceważ informacji o „bombie”, rozmawiaj konkretnie i rzeczowo, zapamiętaj z informacji jak najwięcej,
 • przedłużaj rozmowę (np. udając trudności w zrozumieniu) w celu uzyskania jak największej ilości szczegółów
 • zapisuj lub nagraj przebieg rozmowy, czas, sposób mówienia dzwoniącego, przekazaną informację
 • jeśli informacja dotarła e-mailem – zapisz go i wydrukuj.

JAK SIĘ ZACHOWAĆ PO OTRZYMANIU INFORMACJI O PODŁOŻENIU LUB GROŹBIE PODŁOŻENIA BOMBY

 • pomyśl, którędy można się ewakuować z budynku, metra lub innych zatłoczonych miejsc,
 • odsuń się od ciężkich lub łatwo tłukących się przedmiotów, które mogą być przesunięte podczas wybuchu,
 • zapamiętaj elementy z najbliższego otoczenia,
 • pamiętaj, by nie przyjmować od obcych osób żadnych pakunków i nie pozostawiać własnego bagażu bez opieki,
 • do czasu przybycia Policji zabezpiecz zagrożone miejsce, zachowując elementarne środki bezpieczeństwa,
 • ciekawość jest niebezpieczna – jak najszybciej oddal się z miejsca zagrożonego wybuchem. Po drodze informuj o zagrożeniu jak najwięcej osób, będących w strefie zagrożonej lub kierujących się w jej stronę (informację przekazuj w sposób nie powodujący paniki u osób postronnych),
 • przy braku informacji o konkretnym miejscu podłożenia bomby, użytkownicy
 • pomieszczeń powinni sprawdzić swoje miejsce pracy – być może uda się znaleźć przedmioty nieznanego pochodzenia, pomieszczenia ogólnodostępne sprawdzają osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w danej instytucji,
 • po ogłoszeniu ewakuacji należy zachować spokój, pozwoli to sprawnie i bezpiecznie opuścić zagrożony rejon,
 • po ogłoszeniu ewakuacji w miejscu pracy należy je opuścić, zabierając rzeczy osobiste (torby, kurtki, telefony komórkowe ),
 • po przybyciu na miejsce incydentu bombowego Policja przejmuje dalsze kierowanie akcją – należy bezwzględnie wykonywać polecenia policjantów,
 • identyfikacją ładunku wybuchowego zajmują się wyspecjalizowane jednostkiPolicji,
 • nie ratuj na siłę swojego dobytku, samochodu, innych cennych przedmiotów -życie jest ważniejsze

Bądź ostrożny nad wodą

Nie wchodźmy do wody w czasie burzy, mgły, po zapadnięciu zmroku i bezpośrednio po długim leżeniu na słońcu oraz z pełnym żołądkiem.

Pilnujmy dzieci! Młodszych nie pozostawiajmy nigdy bez opieki, a w przypadku starszych zadbajmy, by kąpały się tylko w miejscach specjalnie oznakowanych i najlepiej na tych kąpieliskach, gdzie znajduje się ratownik. Wyczulmy wnuki na to, aby nigdy nie skakały do nieznanej wody i pływały tylko na takich odległościach od brzegu i takich głębokościach, na które pozwalają ich indywidualne umiejętności pływackie. 

Nie igraj z ogniem

Jeśli zauważysz pożar w lesie to:

• zawiadom o zaistniałej sytuacji straż pożarną (telefon 998 lub 112),
• oceń sytuację, jeżeli jest to zarzewie pożaru i zauważysz tlącą się pokrywę ściółkową, trawę, pojedyncze gałęzie na niewielkiej powierzchni (kilka m2), podejmij próbę jego ugaszenia, w tym celu wykorzystaj np.: gałęzie, koc, części ubioru, wodę (jeżeli jest dostępna), lub spróbuj przy pomocy łopaty odkryć wierzchnią warstwę ziemi by uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia,
• jeżeli jest to pożar niemożliwy do ugaszenia przy pomocy dostępnych ci środków sprawdź czy jesteś w bezpiecznym miejscu, jeśli nie – uciekaj! W przypadku rozprzestrzeniania się pożaru ewakuuj się w kierunku prostopadłym do kierunku wiatru. Jeśli znajdziesz się w strefie zadymienia pochyl się nisko (przy ziemi jest mniej dymu) oraz osłoń usta i nos chustką lub częściami odzieży,
• jeśli to możliwe udaj się na drogę dojazdową do lasu, oczekuj na jednostki straży pożarnej lub służbę leśną i wskaż im miejsce powstania pożaru.
Bezpieczeństwo lasów zależy od każdego z nas!

Zabawy na lodzie są niebezpieczne

Wchodząc na lód pamiętajcie o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że miejsca o obniżonej wytrzymałości lodu to strefa trzcinowisk, nurtu, ujścia cieków wodnych, rejon stacji pomp czy kolektorów.

– Lód szary lub śniegolód może mieć niższą wytrzymałość nawet o 50% w stosunku do lodu czarnego. Lód czarny na wodach, gdzie występuje prąd może mieć mniejszą wytrzymałość nawet o 20%.

– Nowy, świeży lód (najczęściej tzw. czarny lód) jest mocniejszy od starego lodu (najczęściej szary lód lub śniegolód).

– Śnieg może izolować lód i wzmacniać jego wytrzymałość, jednocześnie może być niebezpieczny, ponieważ zasłania tzw. pęknięcia ciśnieniowe i inne miejsca z otwartą wodą.

– Zaspy osłabiają narastanie lodu w miejscach ich występowania, wiosną zapoczątkowują powstawanie niebezpiecznych miejsc tzw. oparzelisk.

– Na jeziorach należy szczególnie uważać na pęknięcia ciśnieniowe (szczeliny), które powstają na skutek skoków temperatury. Pęknięcia ciśnieniowe co roku tworzą się zazwyczaj w tych samych miejscach, szczególnie tam gdzie na dnie istnieją jakieś przeszkody. Szklisty, przezroczysty lód wydaje się być bezpieczny, jednak sytuacja może ulec szybko zmianie, szczególnie wtedy kiedy pod lód przedostaje się powietrze. Również silny wiatr może spowodować, że lód pęknie tworząc szczelinę.

– Ujścia ścieków, jako źródła cieplejszej wody, zamarzają tylko przy bardzo niskich temperaturach; mosty, budowane zwykle w przewężeniach, są miejscami, w których występują prądy wodne, a także spore ilości ciepła wydzielonego przez pojazdy; woda w ich pobliżu zamarza źle, a lód z reguły kryje w sobie niemiłe niespodzianki.

– Wiosną pod wpływem słońca i wiatru tafla lodu ‚szpilkuje’, tzn. zwarta dotychczas krystaliczna struktura zaczyna dzielić się na pionowe, wąskie, długie kryształy tworząc luźno ułożone tzw. szpilki – taki lód mimo swej znacznej grubości jest bardzo słaby i niebezpieczny.

PAMIĘTAJ! ZAWSZE WYBIERAJ TYLKO SPRAWDZONE LODOWISKA MIEJSKIE PRZYGOTOWANE DO ZABAWY NA LODZIE.STRAŻ POŻARNA, POLICJA I WOPR APELUJĄ: STAW I RZEKA TO NIE LODOWISKO!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *