NASA wydała ostrzeżenie! Czeka nas potężny kataklizm. Konieczna będzie ewakuacja!

Naukowcy ostrzegają, że to może wydarzyć się jeszcze w tym roku! Pęknięcie lodowca w strefie Brunt Ice Shelf na Antarktydzie nie powiększało się od 35 lat. Teraz się to zmieniło. Jeśli połączy się z drugim pęknięciem, może dojść do odłamania olbrzymiego fragmentu lodu! Dwa razy większego od Nowego Jorku.

Ostrzeżenie pojawiło się na prowadzonej przez NASA stronie Earth Observatory. Zdjęcia wykonane przez satelity Landsat 5 i 8 w 1986 i 2019 roku pokazują nowe pęknięcia w lodowcu na Antarktydzie w strefie Brunt Ice Shelf. Jeżeli szczelina połączy się z tzw. pęknięciem Halloween, lodowa półka o powierzchni 1600 kilometrów kwadratowych może się oderwać.

Jest to o tyle niepokojące, że pęknięcie w rejonie Brunt Ice Shelf nie powiększało się przez ostatnich 35 lat. Teraz dzieje się to z prędkością 4 kilometrów na rok i przyspiesza. Do oderwania się lodowej półki może dojść nawet w tym roku. Naukowcy, co prawda, uspokajają, że to normalne zjawisko w “życiu” lodowców. Nigdy jednak nie występowało w tym obszarze.

Czy może być groźne? Ciężko powiedzieć. Z pewnością nie będzie to największa góra lodowa, która oderwie się od Antarktydy. W najgorszej sytuacji znajdą się naukowcy z założonej w tym miejscu brytyjskiej stacji badawczej Halley IV. Będą musieli zostać ewakuowani.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

92 More posts in Aktualności category
Recommended for you
W Europie coraz częściej kobiety zgłaszają, że zostały zgwałcone przez taksówkarzy. To już poważny problem zwłaszcza, gdy za kierownicą siedzi migrant a kobieta jest pod wpływem alkoholu.

W minioną niedzielę, 25-letnia kobieta wzięła taksówkę w okolicy Bielan. Gdy do niej wsiadała nie...