NASA wydała ostrzeżenie! Czeka nas potężny kataklizm. Konieczna będzie ewakuacja!

Naukowcy ostrzegają, że to może wydarzyć się jeszcze w tym roku! Pęknięcie lodowca w strefie Brunt Ice Shelf na Antarktydzie nie powiększało się od 35 lat. Teraz się to zmieniło. Jeśli połączy się z drugim pęknięciem, może dojść do odłamania olbrzymiego fragmentu lodu! Dwa razy większego od Nowego Jorku.

Ostrzeżenie pojawiło się na prowadzonej przez NASA stronie Earth Observatory. Zdjęcia wykonane przez satelity Landsat 5 i 8 w 1986 i 2019 roku pokazują nowe pęknięcia w lodowcu na Antarktydzie w strefie Brunt Ice Shelf. Jeżeli szczelina połączy się z tzw. pęknięciem Halloween, lodowa półka o powierzchni 1600 kilometrów kwadratowych może się oderwać.

Jest to o tyle niepokojące, że pęknięcie w rejonie Brunt Ice Shelf nie powiększało się przez ostatnich 35 lat. Teraz dzieje się to z prędkością 4 kilometrów na rok i przyspiesza. Do oderwania się lodowej półki może dojść nawet w tym roku. Naukowcy, co prawda, uspokajają, że to normalne zjawisko w “życiu” lodowców. Nigdy jednak nie występowało w tym obszarze.

Czy może być groźne? Ciężko powiedzieć. Z pewnością nie będzie to największa góra lodowa, która oderwie się od Antarktydy. W najgorszej sytuacji znajdą się naukowcy z założonej w tym miejscu brytyjskiej stacji badawczej Halley IV. Będą musieli zostać ewakuowani.

 

Reklamy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.