Niskie podatki superbogaczy. 0,5 proc. więcej starczyłoby, by posłać każde dziecko do szkoły

Nierówności na świecie przybierają na sile. Organizacja Oxfam podała, że garstka najbogatszych ma tyle pieniędzy, ile połowa ludzkości. Powraca pomysł, by mocniej opodatkować superbogaczy. „Mam wątpliwości, czy opodatkowanie majątków będzie sprawiedliwe” – mówi ekspert.

Suma 1,4 bln dolarów robi wrażenie. Jeszcze większe emocje budzi fakt, że tyle pieniędzy ma zaledwie 26 najbogatszych osób na świecie i jednocześnie 3,8 mld najbiedniejszych, czyli mniej więcej połowa osób na globie.

 

To najważniejsze wnioski z dorocznego raportu organizacji Oxfam, opartego na danych z banku Credit Suisse i listy najbogatszych miesięcznika „Forbes”. Dalej dowiadujemy się, że na świecie jest ponad 2200 osób, które mają co najmniej 1 mld dolarów majątku.

 

W ciągu roku ich zasoby urosły o 12 proc. (co 2,5 mld dolarów dziennie). Jednocześnie majątek osób najbiedniejszych spadł o 11 proc. Zdaniem ekspertów Oxfam, winna temu jest konstrukcja systemów podatkowych na świecie, która faworyzuje najbogatszych.

podatki

– W wielu krajach na świecie majątki nie są opodatkowane w sposób wystarczający. W latach 70. najwyższa stawka podatku wynosiła 62 proc. W roku 2013 spadła do ok. 38 proc. w krajach bogatych i 28 proc. w krajach rozwijających się. Niektóre kraje w ogóle zniosły podatki od majątku. Musimy je przywrócić, aby rządy krajów mogły wydawać więcej pieniędzy na edukację i zdrowie – powiedziała w materiale dla platformy World Economic Forum dyrektor wykonawcza Oxfam Winnie Byanyima.

Jak podaje organizacja, podatek od majątku to zaledwie 4 centy z dolara. Podatek od korporacji – 11 centów. PIT to 21 centów, a VAT – 39 centów. Wniosek z tego płynie taki, że najwyżej opodatkowana jest praca i konsumpcja, a właśnie ten ostatni obszar pochłania lwią część wynagrodzeń osób najmniej zamożnych.

Raport wymienia inne nieprawidłowości. Okazuje się, że miliarderzy np. szefowie korporacji płacą procentowo takie same podatki, co ich sekretarki. W Brazylii 10 proc. najbiedniejszych osób płaci wyższe podatki niż najbogatsze 10 proc. Co więcej, superbogacze często ukrywają swoje dochody przed fiskusem. Tych „poukrywanych” majątków może być nawet 7,6 mld dolarów.

 

– System podatkowy z pewnością wpływa w pewnym stopniu na kwestie związane z nierównością społeczną. Odpowiednie zaimplementowanie zasad opodatkowania, w tym ulg i rozliczeń, z pewnością może wpłynąć na poprawę sytuacji osób najbiedniejszy. Nie upatrywałabym jednak całej winy tylko i wyłącznie w zasadach opodatkowania, a raczej w tendencji do unikania opodatkowania lub uchylania się od niego – powiedziała money.pl doradca podatkowy Marcelina Szwed-Ziemichód.

 

Z powodu unikania opodatkowania najbiedniejsze kraje tracą nawet 170 mld dolarów rocznie. W tym samym czasie rządy niektórych krajów przenoszą zadania związane z usługami publicznymi na prywatne firmy, co skutkuje tym, że najbiedniejsi mają utrudniony dostęp do lekarzy i edukacji. W konsekwencji 10 tys. osób każdego dnia umiera z powodu niewystarczającej opieki medycznej.

mapka-podatki

Jak to wygląda w Polsce? Eksperci zwracają uwagę na fakt, że nie mamy zbyt wysokich stawek. Za to już klin podatkowy, a więc łączne obciążenie pracy podatkami i parapodatkami, już tak. Przykładowo ktoś, kto zarabia 2250 zł brutto, czyli tyle ile wynosi pensja minimalna, to na rękę otrzymuje się około 1630 zł. Różnica – 620 zł – to jego składki i opłaty podatkowe, które stanową 27,5 proc. wynagrodzenia.

Źródło: money.com

Reklamy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.