Para Finów uprowadziła dziecko. Zostali schwytani przez policjantów z Woli

Wolscy policjanci zatrzymali parę Finów, która jest podejrzana o porwanie pięcioletniego chłopca z Finlandii. Matka dziecka i jej konkubent byli poszukiwani Europejskim Nakazem Aresztowania. Para trafiła do aresztu.


O tym, że porwane dziecko może przebywać na terenie Woli funkcjonariusze dowiedzieli się w piątek. Informacja dotarła do nich z Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP. Funkcjonariusze wiedzieli, że kobieta i mężczyzna wraz z dzieckiem mogą poruszać się toyotą.

– Policjanci natychmiast podjęli działania zmierzające do ich namierzenia. Otrzymali również informację, że zdrowie i życie dziecka może być zagrożone, tym bardziej była to dla nich walka z czasem. W takich sytuacjach liczy się każda minuta – poinformowała Marta Sulowska z wolskiej komendy rejonowej.

Policjanci namierzyli lokal, w którym istniało prawdopodobieństwo, że znajdowała się matka z konkubentem i uprowadzony chłopiec. Do zatrzymania podejrzanych doszło w bloku przy ul. Sokołowskiej. Na miejsce została wezwana straż pożarna, która zabezpieczyła teren wokół bloku i karetka pogotowia.

Na miejscu policjanci zastali poszukiwane osoby, 26-letnią matkę dziecka, jej 39-letniego konkubenta i pięcioletniego chłopca. Matka oddała go dobrowolnie. Dziecko zostało przebadane przez lekarza, matka i jej konkubent zostali zatrzymani.

Policjanci z wydziału profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii zapewnili chłopcu mu żywność i udział tłumacza języka fińskiego; mogli z niego skorzystać też matka i jej partner.

W tym samym czasie policjanci nawiązali współpracę z Ambasadą Fińską w Warszawie w celu wymiany informacji związanych z losem chłopca.

Po zgromadzeniu materiału dowodowego, decyzją sądu kobieta i mężczyzna zostali tymczasowo aresztowani, wdrożono procedurę w celu przekazania zatrzymanych fińskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Chłopiec trafił do placówki opiekuńczej.

Materiały dotyczące chłopca niezwłocznie zostały przekazane do sądu rodzinnego i nieletnich.

https://www.tvp.info/41729792/

Każde dziecko bawiące się poza domem, na placu zabaw, w parku czy idące ulicą powinno wiedzieć, że: 

 • należy bardzo ostrożnie podchodzić do kontaktów z osobami obcymi:
 • z nieznajomymi nie powinno się rozmawiać, a tym bardziej się z nimi oddalać, o każdej sytuacji zaczepek ze strony obcego należy powiedzieć rodzicom, nauczycielowi lub policjantowi;
 • nieznajomym nie wolno podawać swojego adresu zamieszkania;
 • nie wolno brać niczego od nieznajomych: słodyczy, soczków, owoców, zabawek;
 • nie wolno wsiadać, a nawet podchodzić za blisko do samochodu nieznajomych;
 • nie wolno z nieznajomymi wchodzić do windy;
 • należy unikać odludnych miejsc zabawy, a bawić się z innymi dziećmi, w grupie;
 • nie wolno bawić się na placach budowy, w pobliżu ulicy, rzeki, jeziora, urwiska czy innych miejsc niebezpiecznych;
 • w zimie nie wolno bawić się na zamarzniętej tafli jeziora czy stawu;
 • jeśli dziecko czuje zagrożenie ze strony obcego powinno uciekać w stronę ludzi i wołać o pomoc;
 • jeśli dziecko nosi klucze zawieszone na smyczy, to powinno je schować pod bluzę tak, żeby nie było ich widać;
 • nie wolno nosić przy sobie dużych sum pieniędzy, jeżeli złodziej każe wypróżnić kieszenie, to lepiej żeby było ich mało np. 2 zł;
 • telefon komórkowy nie powinien być noszony w miejscu widocznym, a w domu należy spisać jego numer identyfikacyjny;
 • w przypadku problemów czy zagrożenia można zadzwonić na Policję, Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejską czy Straż Pożarną.

Reklamy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.