Przemycali narkotyki na wielką skalę. Wśród aresztowanych zawodnik MMA i dwaj policjanci

Zarzuty m.in. przemytu co najmniej 40 kilogramów kokainy i 200 kilogramów haszyszu postawiła poznańska prokuratura okręgowa 21 osobom zatrzymanym przez funkcjonariuszy CBŚP. Narkotyki przemycali do Polski z Aruby. Część z nich już trafiła na trzy miesiące do aresztu. Wśród nich znalazł się znany zawodnik MMA. Prokuratura nie informuje czym dokładnie zajmował się Michał M. Wiadomo tylko, że był członkiem grupy, ale nie nią kierował. Było w niej także dwóch policjantów.

W akcji zatrzymań wzięło udział 300 funkcjonariuszy policji, którzy jednocześnie weszli do 40 miejsc, głównie w Wielkopolsce, ale także w województwach: dolnośląskim, mazowieckim i zachodniopomorskim. Wśród zatrzymanych jest znany zawodnik Mieszanych Sztuk Walki (MMA) Michał M. z klubu Berserkers Team Szczecin. Był posiadaczem pasa mistrza wagi średniej federacji KSW.

  • W skład grupy wchodziło również dwóch funkcjonariuszy policji i jeden emerytowany funkcjonariusz, dlatego w zatrzymaniach uczestniczyli także policjanci Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji – powiedziała w czwartek rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Jeden z kurierów zginął

Grupa zajmowała się w szczególności przemytem kokainy, haszyszu oraz handlem tytoniem i nielegalnymi papierosami. – Jak ustalili policjanci, kurierzy przemycali narkotyki w prezerwatywach, metodą „na połyk” – powiedziała rzeczniczka CBŚP. Jak ujawniła, wśród dowodów w tej sprawie jest ekshumacja kuriera narkotykowego, zmarłego w lutym 2012 roku. W wyniku sekcji zwłok, w żołądku i jelicie mężczyzny znaleziono pakiety, z zawartością płynnej kokainy.

Policjanci CBŚP ustalili również, że grupa zajmowała się przemytem i wprowadzaniem do obrotu haszyszu, jak też handlem tytoniem oraz papierosami bez polskich znaków akcyzy. – Członkowie grupy podczas rozwiązywania konfliktów z innymi przestępcami posługiwali się bronią, w tym karabinami AK-47 – powiedziała Hamelusz. Zatrzymanym zarzucono między innymi przemyt co najmniej 40 kilogramów kokainy o wartości czarnorynkowej 14 milionów złotych i 200 kg haszyszu. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

Michał M. aresztowany

Jak poinformowała, Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu 18 wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Do tego pory wobec wszystkich przesłuchanych osób zastosowano areszt. – Sąd zastosował areszt wobec 10 osób. Wobec pozostałych 3 osób podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze – podawała rano Magdalena Mazur-Prus z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Wśród aresztowanych jest Michał M. Na tę chwilę prokuratura nie informuje czym dokładnie się zajmował. Wiadomo, że był w grupie, ale nią nie kierował.

Straty na 17 mld złotych – Straty Skarbu Państwa z tytułu obrotu tytoniem i papierosami bez polskich znaków akcyzy wyniosły ponad 17 mld złotych – powiedziała rzeczniczka CBŚP. W wyniku przeprowadzonych przeszukań na poczet przyszłych kar i grzywien policjanci zabezpieczyli luksusowe samochody, ponad 117 tys. zł, 15,5 tys. euro, zegarki i złoto. Na koncie jednego z podejrzanych zabezpieczono również 100 tys. zł. Wszystkim grozi do 15 lat więzienia.

„W KSW nie ma i nie będzie miejsca na naruszanie prawa”

W środę Federacja KSW wystosowała oświadczenie w sprawie zatrzymania Michała M.: KSW zajmie stanowisko w tej sprawie w momencie podania przez organy państwowe do wiadomości publicznej informacji nt. powodów zatrzymania oraz ewentualnego prawomocnego wyroku sądu.  Cenimy i szanujemy Michała M. jako sportowca.  Mamy też świadomość, że dla wielu wojowników sport stał się nową, lepszą drogą, dzięki której wyszli z trudnych życiowych sytuacji – dlatego z zasady nie skreślamy nikogo, kto naprawił swoje błędy i uregulował sytuację prawną, za przeszłość.  Jednocześnie, w KSW nie ma i nie będzie miejsca na naruszanie prawa. I w tym zakresie KSW nie będzie stosowało taryfy ulgowej wobec kogokolwiek.  Czy w tym przypadku prawo zostało złamane, zdecyduje sąd i jego prawomocny wyrok.

Reklamy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.