Ukraińcy rzucili się na mieszkania w Polsce – od kilku lat intensywnie wykupują polskie nieruchomości

Polskie mieszkania na celowniku obcokrajowców – coraz więcej nieruchomości wykupują Ukraińcy, Niemcy i Brytyjczycy.

Deweloperzy przyznają, że to właśnie obywatele Ukrainy są dzisiaj liderami zakupów mieszkań – jak wiele z nich tłumaczy wolą kupić nieruchomość niż ją wynajmować, a z mieszkania zrobić lokal na swój biznes. Warto zaznaczyć, że Ukraińcy od kilku lat intensywnie zwiększają zaangażowanie w polski rynek nieruchomości.

Badania potwierdzają, że mieszkania w Polsce od kilku lat najchętniej wykupują Niemcy, Ukraińcy i Brytyjczycy. Jednak już w 2016 roku Ukraińcy pierwszy raz zdetronizowali Niemców pod tym względem – dzisiaj to oni wykonują najwięcej takich transakcji.

Cudzoziemcy kupują głównie mieszkania w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu. Aż 27 procent lokali wykupionych lokali znajduje się w stolicy.

Na portalu Home Broker można przeczytać, że o 16 procent w ciągu roku wzrosła liczba nieruchomości lokalowych kupionych w Polsce przez cudzoziemców. Taki wzrost jest widoczny przede wszystkim w lokalach użytkowych.

Z kolei raport Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pokazuje, że w 2015 roku obcokrajowcy kupili w Polsce 3754 mieszkania i 1417 lokali użytkowych, czyli łącznie 5171 lokali. To o 15,9 proc. więcej niż przed rokiem i o 20,6 proc. więcej niż dwa lata temu.

Na uwagę zasługuje fakt, że w ciągu dwóch lat powierzchnia mieszkań kupionych przez Ukraińców wzrosła o 89,5 proc. podczas gdy Niemcy kupili w 2015 r. o 2 proc. mniej mieszkań niż dwa lata wcześniej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

10 More posts in Biznes i finanse category
Recommended for you
Polska motoryzacja najlepsze lata ma już za sobą?

Perspektywy dla branży motoryzacyjnej nie są korzystne z powodu koniunktury w przemyśle strefy euro, a...