W miejscu przekopu Mierzei Wiślanej znaleziono złoża bursztynu. Mogą być warte ok. 900 mln złotych.

Jak podał portal „Do Rzeczy”, w trakcie przygotowań do przekopu Mierzei Wiślanej odkryto złoża bursztynu. Ministerstwo środowiska bada sprawę. Zleciło m.in. oszacowanie wartości tego znaleziska.

O potencjalnych złożach bursztynu, które miały znajdować się w tym miejscu, mówiono już w 2016 roku. Trzy lata temu ich wartość oszacowano na ok. 900 mln zł. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk w rozmowie z portalem polakpatriota.pl potwierdził, iż badania potwierdziły obecność złóż bursztynu na tym terenie:

W ramach przygotowania projektu przekopu Mierzei Wiślanej i uzyskiwania wszelkich pozwoleń, przeprowadzone zostały badania na obecność bursztynu. Potwierdziły one, że w pewnych miejscach bursztyn tam jest.

Jak dodał, jeżeli potwierdzi się, że jego koncentracja jest duża, to wówczas zostaną wydane koncesje na wydobycie. Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Zgodnie z zapowiedziami pierwsze jednostki przepłyną tam w 2022 r. Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

105 More posts in Aktualności category
Recommended for you
Z cyklu dobre, bo polskie: Zamek Książ w Wałbrzychu