Wiadomo, ile Ukraińcy zarabiają w Polsce. Często więcej niż my!

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce? Nad sprawą pochyla się dzisiejszy „Super Express”, który przeanalizował dane udostępnione przez Narodowy Bank Polski

Ukraińcy są dziś najliczniejszą nacją, która podejmuje pracę w Polsce. Nasi wschodni sąsiedzi dosłownie zalali nasz kraj i co ciekawe, cieszą się ogromną popularnością wśród polskich pracodawców.

Szczególnie widoczne jest to w większych miastach takich jak np. Warszawa, Wrocław czy Rzeszów, gdzie język ukraiński na ulicy stał się czymś zupełnie normalnym. Ukraińcy pracują w galeriach handlowych, restauracjach, jako kurierzy lub kierowcy. Spotkamy ich dosłownie wszędzie.

Ile zarabiają Ukraińcy w naszym kraju? Nad tym zastanawia się wielu Polaków. Nad tematem postanowili pochylić się dziennikarze „Super Expressu”, którzy przyjrzeli się kwotom, które zarabiają u nas nasi wschodni sąsiedzi.

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce?
„Super Express” na swoich łamach przytacza dane, które wcześniej udostępnił Narodowy Bank Polski. Wynika z nich, że Ukraińcy zarabiają podobnie jak Polacy, a niekiedy nawet więcej. Zgodnie ze wspomnianymi danymi, które przekazuje NBP w zeszłym roku w Polsce pracowało 2,1 mln Ukraińców. 71% z nich wykonuje prace fizyczne, a co piąty z nich wykonuje obowiązki związane z branżą usługową (praca m.in. w hotelarstwie lub gastronomii).

Ile zarabiają Ukraińcy? Ponad 60% pracowników ze Wschodu otrzymuje pensję w wysokości od 2,5 do 3,5 tys. zł za miesiąc pracy. 15% Ukraińców zarabia wyższe kwoty, zaś, co czwarty mieszkaniec kraju naszego wschodniego sąsiada otrzymuje mniej niż 2,5 tysiąca złotych wypłaty.

„Super Express” zestawia zarobki Ukraińców z wypłatami, które co miesiąc wpływają na konta naszych rodaków. Gazeta podaje, że 1/5 Polaków zarabiała w 2018 roku mniej niż 2,5 tys. złotych na rękę. Z kolei 40% mieszkańców kraju nad Wisłą dostawało pensje w przedziale od 2,5 tys. zł do 3,5 tys. zł, zaś drugie tyle zarabiało 3,5 tys. zł na rękę.

„SE” podaje również, że Ukraińcy cieszą dobrą opinią wśród pracodawców. Zgodnie z informacjami, które przekazuje gazeta przedstawiciele 40% firm mówią o nich w pozytywnych kontekście. Ponad połowa uważa zaś, że są tak samo wartościowymi pracownikami, jak Polacy.

Nic dziwnego że buntują się krzycząc “za 15 zł/h nie będziemy robić bo to mało” <czytaj dalej na ten temat>

Reklamy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.