Wiadomo, ile Ukraińcy zarabiają w Polsce. Często więcej niż my!

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce? Nad sprawą pochyla się dzisiejszy „Super Express”, który przeanalizował dane udostępnione przez Narodowy Bank Polski

Ukraińcy są dziś najliczniejszą nacją, która podejmuje pracę w Polsce. Nasi wschodni sąsiedzi dosłownie zalali nasz kraj i co ciekawe, cieszą się ogromną popularnością wśród polskich pracodawców.

Szczególnie widoczne jest to w większych miastach takich jak np. Warszawa, Wrocław czy Rzeszów, gdzie język ukraiński na ulicy stał się czymś zupełnie normalnym. Ukraińcy pracują w galeriach handlowych, restauracjach, jako kurierzy lub kierowcy. Spotkamy ich dosłownie wszędzie.

Ile zarabiają Ukraińcy w naszym kraju? Nad tym zastanawia się wielu Polaków. Nad tematem postanowili pochylić się dziennikarze „Super Expressu”, którzy przyjrzeli się kwotom, które zarabiają u nas nasi wschodni sąsiedzi.

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce?
„Super Express” na swoich łamach przytacza dane, które wcześniej udostępnił Narodowy Bank Polski. Wynika z nich, że Ukraińcy zarabiają podobnie jak Polacy, a niekiedy nawet więcej. Zgodnie ze wspomnianymi danymi, które przekazuje NBP w zeszłym roku w Polsce pracowało 2,1 mln Ukraińców. 71% z nich wykonuje prace fizyczne, a co piąty z nich wykonuje obowiązki związane z branżą usługową (praca m.in. w hotelarstwie lub gastronomii).

Ile zarabiają Ukraińcy? Ponad 60% pracowników ze Wschodu otrzymuje pensję w wysokości od 2,5 do 3,5 tys. zł za miesiąc pracy. 15% Ukraińców zarabia wyższe kwoty, zaś, co czwarty mieszkaniec kraju naszego wschodniego sąsiada otrzymuje mniej niż 2,5 tysiąca złotych wypłaty.

„Super Express” zestawia zarobki Ukraińców z wypłatami, które co miesiąc wpływają na konta naszych rodaków. Gazeta podaje, że 1/5 Polaków zarabiała w 2018 roku mniej niż 2,5 tys. złotych na rękę. Z kolei 40% mieszkańców kraju nad Wisłą dostawało pensje w przedziale od 2,5 tys. zł do 3,5 tys. zł, zaś drugie tyle zarabiało 3,5 tys. zł na rękę.

„SE” podaje również, że Ukraińcy cieszą dobrą opinią wśród pracodawców. Zgodnie z informacjami, które przekazuje gazeta przedstawiciele 40% firm mówią o nich w pozytywnych kontekście. Ponad połowa uważa zaś, że są tak samo wartościowymi pracownikami, jak Polacy.

Nic dziwnego że buntują się krzycząc “za 15 zł/h nie będziemy robić bo to mało” <czytaj dalej na ten temat>

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

14 More posts in Gospodarka category
Recommended for you
Polska motoryzacja najlepsze lata ma już za sobą?

Perspektywy dla branży motoryzacyjnej nie są korzystne z powodu koniunktury w przemyśle strefy euro, a...